ISSN 2228-1932

Haridustehnoloog soovitab

YouTube

Marju Piir, haridustehnoloog; Triin Marandi, haridustehnoloog

Kas te oskate nimetada oma tutvusringkonnas mõnda inimest, kes pole kunagi YouTube`ist videoid vaadanud? Isegi oma vanaemad-vanaisad, väikestest lastest rääkimata, oleme kutsunud mõnikord YouTube´i videoid vaatama.

YouTube on üks maailma suurimaid videokeskkondi, mis tegutseb 2005. aastast. Sealt on võimalik leida tohutul hulgal erinevaid videoid – muusikat, reklaami, sporti, õpetusi ja juhendeid, meelelahtust igale maitsele ja mida kõike veel.

YouTube`is saab vaadata, ise lisada ja jagada videoid, aga seal saab ka palju muud põnevat teha – videoid salvestada, töödelda, slaidiseansse kokku panna, videovestlusi pidada jne.

Videote lisamiseks peate olema registreeritud kasutaja. Kui teil on olemas Google või GMaili konto, siis eraldi kontot teil YouTube`i jaoks luua ei ole vaja. Pärast sisselogimist klõpsake video lisamiseks paremal ülanurgas nupul Upload (üleslaadimine). Valige sobiv fail või failid ja alustage laadimist.
YTyleslaadimine
Üleslaetavale videole on võimalik panna pealkiri, lisada kirjeldus, sildid, valida esipilt, samuti määrata kättesaadavus – kas privaatne, ei kuvata nimekirjas või avalik. Privaatse video puhul saate lisada peale enda veel konkreetseid inimesi, kes seda videot näevad. Üleslaetud video veebiaadressi leiate sama lehe ülaosast pärast klõpsamist nupule Valmis.

Üles saab laadida kuni 15 min pikkusi videoid. Kui on soovi laadida pikemat videot (kuni 12 h), siis peate oma konto mobiiltelefoni abil kinnitama. YouTube suudab vastu võtta pea igas formaadis videoid – .avi, .mov, .mp4, .flv jt. Videokeskkonda üles pandud videot on võimalik ka mahalaadida mp4-formaadis failina, mis mõnel juhul on lihtsaim viis video konverteerimiseks sobivasse formaati*.

Üleslaetud videoid on võimalik ka sealsamas keskkonnas töödelda. Selleks peate sisenema videohaldurisse – Video Manager (klõpsake ülal paremal üleslaadimise nupu kõrval väikesele hammasrattale). Märkige linnukesega video, mida soovite muuta ja valige sobiv tegevus.

  • Enhancements (täiustused) – saate muuta video pildikvaliteeti, lisada eriefekte, filtreid, videot keerata, aeglustada, lõigata algust või lõppu jne,
  • Audio (heli) – saate oma videole lisada erinevaid muusikapalu,
  • Annotations (märkused) saate lisada nt kõnemulle, silte jms,
  • Captions (tiitrid) võimalik lisada oma videole subtiitreid.

Peale video üleslaadimise ja töötlemise pakub YouTube veel nt võimalust salvestada veebikaameraga hetkel toimuv, koostada fotodest slaidiseanss, pidada videokõnesid.
YTyleslaadimine3

Video salvestamiseks peavad teil olema veebikaamera ja kõlarid. Klõpsake üleslaadimise lehel Webcam capture (veebikaameraga jäädvustamine) all oleval nupul Record (salvesta) ja seejärel Start recording (alusta salvestamist). Järgneb kaamera ja mikrofoni kontroll (klõpsake Allow) ning saategi hakata salvestama. Pärast salvestamist saab tulemust näha, kui klõpsate play-nupul. Kui olete tulemusega rahul, siis klõpsake Upload (laadi üles), kui pole rahul, salvestage uuesti.

Slaidiseansi tegemiseks võib oma arvutist kas lohistada või alla laadida sobivad fotod. Valida saab slaidide näitamise kestust, võimalik on lisada ka efekte, kasutada erinevaid üleminekuid, valida taustamuusikat.

Hangout on Air abil saate korraldada veebiseminare (kestusega kuni 8h). Klõpsake Googel+ Hangout on Air all oleval Käivita nupul, pange oma seansile nimi ja kutsuge soovitud inimesi liituma (kuni 10 tk). Võimalik on nii suuline kui kirjalik suhtlus, ekraanipildi jagamine, YouTube keskkonna avamine ja samuti ka GoogleDrive dokumendi avamine ja koos toimetamine samas aknas. Pakutakse ka meelelahutust fotode tegemise ja naljakate efektide lisamise näol (taust, maskid, heliefektid) jne.

Kui seanss on lõpetatud, postitatakse salvestus teie YouTube’i kanalile ja Google+ avalehele. Siin saate seda töödelda ning teha töödeldud versiooni jagamise teel kättesaadavaks soovitud inimestele.

Blubbr

Blubbr (https://www.blubbr.tv/) võimaldab lisada YouTubes’is olevatesse videoklippidesse soovitud kohtadesse valikvastustega teste. Nii saab õppija videot vaadates ise kontrollida, kas õpitavast on õigesti aru saadud, kas oluline on meelde jäänud. Sellist testidega varustatud videot saab ka võistluse või mänguna kasutada. Sisenemine käib Facebooki või Twitteri kaudu või e-posti aadressiga. Testi aluseks võib võtta enda YouTube’s oleva videoklipi või kellegi teise oma (saab otsida). Testiga videoklippi saab jagada lingi teel või vistutada veebilehele.

Vaata näidet: https://www.blubbr.tv/game/index.php?game_id=22454&org=0#.Uyl3pPmSx8E

Videonot

Videonot (http://www.videonot.es/) abil saab YouTube’is olevat videot sünkroonis videopildiga konspekteerida. Konspekt salvestub GoogleDrive’i – seega tuleb siseneda Google’i kontoga. Jagatud faili saab avada vastava rakenduse abil, mis tuleb installeerida enda Google’isse.

*UTTVsse saab üles laadida mp4-formaadis faile, kuid kahjuks ei ole kõik selle laiendiga failid UTTVle vastuvõetavad, sest puudub h264 kodeering. YouTube`ist mahalaetavatel videotel on see kodeering olemas ja seega pole nendega probleeme UTTVsse üleslaadimisel.

Teile võivad meeldida ka need artiklid