ISSN 2228-1932

Panopto – videoloengute salvestamise tarkvara

Panoto on tarkvara, mille abil saab salvestada auditooriumides toimuvaid loenguid ning sünkroniseerida automaatselt videopilti esitlusslaididega. Panopto võimaldab ka määrata, kas salvestatavat loengut kantakse lisaks üle reaalajas – salvestatavat loengut saab samal ajal mujalt oma arvutist vaadata. Salvestuse autor valib ise, kas tema video laetakse internetti ja kas see on avalik või juurdepääsetav vaid kindlatele inimestele.

2014. aastaks on ülikoolile ostetud Panopto tarkvara litsents, mis on kasutusel järgmistes auditooriumides:

 • arvutiteaduste instituudi auditooriumides (Liivi 2, kontaktisik Kersti Taurus)
 • Jakobi 2 ringauditooriumis (kontaktisik Enno Kaasik)
 • Ülikooli 20–320 (Enno Kaasik)
 • Ülikooli 18–138 (Enno Kaasik)
 • Näituse 13A– 201 (Enno Kaasik)
 • Ravila 19– 006 (Biomeedikum, Enno Kaasik)
 • Puusepa 8 (Linkbergi nimeline auditoorium, Enno Kaasik)
 • Vanemuise 46–327 (Enno Kaasik)

Panopto asub Tartu Ülikooli serveris aadressil https://panopto.ut.ee/. Seal on näha ka kõik avalikustatud salvestatud videoloengud.

Kui on salvestamise soov (salvestamine on tasuta!), tuleb sellest teada anda Enno Kaasikule, kes paneb salvestamise aja automaatselt paika. Soovi korral saab õppejõud ka ise käsitsi salvestamist alustada ja lõpetada.

Kasutajate arvamused

Mirjam Paales, arvutiteaduse instituut, teoreetilise informaatika assistent
Maria Gaiduk, arvutiteaduse instituut, haridustehnoloog

Arvutiteaduse instituut on tõenäoliselt suurima videovajadusega instituut Tartu Ülikoolis. Meil salvestatakse igal semestril kuni viies erinevas aines kõik loengud. Samuti saavad videoteks kaitsmised, külalisesinejad ja valik erinevaid üritusi. Alates 2011-st aastast on juba UTTV-sse lisandunud ligi 500 videot, mis on loodud arvutiteaduse instituudis.

Seoses videovajaduse kiire kasvuga otsisime sobivat lahendust, optimeerimaks haridustehnoloogi ja videoabiliste tööd. Panopto jäi silma just oma paljude erinevate võimalustega ning positiivne kogemus Pärnu kolledžist oli samuti julgustavaks tõukeks.

Mille poolest Panopto erineb Echo360-st? Erinevus on põhimõttes. Echo360 on riistvarapõhine, mis eeldab, et auditoorium, kus loenguid salvestatakse, on lisaks videokaamerale ja mikrofonile varustatud spetsiaalse seadmega, mis salvestusi ja üleslaadimisi haldab. Panopto on oma tuum-olemuselt tarkvarapõhine. Kui programm on arvutisse salvestatud, saab seda kasutada just selles ruumis ja just nende seadmetega, millega parajasti soovi on. See annab palju vabadust ja paindlikkust olukorras, kus salvestamist vajavad erinevates ruumides toimuvad sündmused.

Panoptos saab

 • videoid töödelda veebilehitsejas ning see on jõukohane igaühele
 • salvestada videoga sünkroonis slaidiesitlusi
 • näha detailset vaatamise statistikat (unikaalsed kasutajad, vaatamise kestus/kordus)
 • organiseerida videoid erinevatesse kaustadesse
 • määrata kalendris, millal video salvestamist automaatselt alustatakse ja lõpetatakse
 • videole lisada mitu video allikat (nt ekraanisalvestis + kaamerapilt)
 • järjehoidjate abil videos edasi-tagasi liikuda, Panopto lisab järjehoidjad ise
 • vaataja saab lisada videole märkmeid ja kommentaare
 • videote sisu/järjehoidjad on märksõnadega otsitavad

Samas Panopto ei ole võluvits. Sel on palju omadusi, millega tuleb veel harjuda ning palju võimalusi, mis on alles kasutusele võtmata. Mõnes mõttes oleme alles lapsekingades.  Kuid tulevikku vaatame helgete pilkudega.

Ragnar Õun, endine Tartu Ülikooli Pärnu kolledži haridustehnoloog

Tartu Ülikooli Pärnu kolledž hakkas kasutama Panopto loengute salvestamise tarkvara 2008.a. sügissemestril. Kuna kolledžil oli soov salvestada loenguid erinevates auditooriumites nii kolledži enda hoones kui ka väljaspool, siis oli eelistus tarkvaraline lahendus loengute salvestamiseks. Valiku tegi lihtsamaks asjaolu, et sel ajal pakkus Panopto haridusasutustele võimalust kasutada oma tarvara põhiteenuseid tasuta.  Kuna erilisi nimetamisväärseid probleeme tarkvara rakendamisel ei ilmnenud ja nii õppejõud kui ka õppijad kiitsid oma tagasisides loengute taasvaatamise võimalust, siis 2010.a. otsustas kolledž osta juba täislitsentsi (tekkisid võimalused näha salvestuste vaatamise statistikat, salvestada loenguid oma arvuti kõvakettale offline vaatamiseks jmt.).

Tänaseks päevaks on serveris 547 salvestust kogupikkusega üle 550 tunni. Salvestusi on vaadatud 45 000 korda 160 000 minuti (2600 tunni) kestel.

Panopto loengute salvesatamise tarkvara on oma ülesande Pärnu kolledžis täitnud. Salvestusi on tehtud erinevates hoonetes ja ruumides Pärnus ning ka väljaspool (Tallinnas, turismitaludes). Kui alguses eelistasid õppejõud oma loengute salvestamisel tehnilise poole jätta haridustehnoloogi lahendada, siis järjest enam õppejõude kasutavad Panopto tarkvara ka iseseisvalt oma loengute/praktikumide salvestamiseks.

Teile võivad meeldida ka need artiklid