Haridustehnoloog soovitab
Tartu Ülikooli Televisioon – koht enda videoloengute hoidmiseks
Triin Marandi
haridustehnoloog
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
2010. aasta alguses käivitus Tartu Ülikoolis videoloengute arendusprojekt, mille üheks eesmärgiks oli parandada videoloengute kättesaadavust erinevatele sihtrühmadele (üliõpilased, õppejõud, huvilised väljastpoolt ülikooli). Selleks ajaks oli ülikooli serveritesse kogunenud märkmisväärne hulk erineval moel salvestatud videoloenguid ja praeguseks on see arv oluliselt kasvanud. Enamik videoloenguid on kättesaadavad projekti raames loodud Tartu Ülikooli Televisiooni (UTTV http://www.uttv.ee) leheküljelt (teema alt Õppevideo).
Nüüdseks on loodud TÜ Televisiooni täiendav võimalus kõigile TÜ töötajatele, kes on ÕISis seotud mingi kursuse toimumisega. Nimelt saavad nad ise enda (õppe)videod ja audiofailid UTTVsse laadida ja vastavalt soovile või vajadusele selle vaatajaskonna määrata.
Nii on seal praegu mitusada videoloengut, millest osa on avalikud, osa küll avalikud, kuid otsinguga mitteleitavad, osa kättesaadavad vaid konkreetse aine kuulajaskonnale. Videoportaali saab lisada õppejõu enda salvestatud videofaile (nt http://www.uttv.ee/naita?id=686), videospetsialisti poolt salvestatud loengud (nt http://www.uttv.ee/naita?id=4874 ), mis vajadusel süsteemi poolt automaatselt sobivasse formaati konverteeritakse, eraldi salvestatud ja hiljem slaididega sünkroniseeritud videoloenguid (nt http://video.ut.ee/producer/2010/MTAT.03.248/01_deception/) ja Echo360-ga automaatselt salvestatud videoloenguid veebilinkidena (nt http://chuck.ut.ee:8080/ess/echo/presentation/ab2c1aa8-f7a1-4912-8a59-961083a55f97).
Täiendavad juhised leiate aadressilt http://www.ut.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=1021577/UTTV.pdf
Videoprojektist ja videoloengute salvestamise võimalustest saab lugeda meie ajakirja 2010. aasta kevadnumbrist – http://www.etu.ut.ee/kevad-2010/videoprojekt/
Google Chrome App Store
Tõnis Tartes
multimeediaspetsialist
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
Google Chrome ei ole lihtsalt veebilehitseja, vaid see toetab väga hästi pilvetöötlust toetavaid rakendusi. Pilvetöötlus tähendab seda, et kasutaja ei pea rakendust alla laadima ja eraldi installeerima, vaid saab programmi kasutada läbi veebilehitseja kuskil eemal olevas serveris. Programm töötab täpselt sama hästi nagu töötaks lokaalses arvutis, aga tänu pilvetöötlusele ei võta see arvutis ruumi ja on igalt poolt kättesaadav, ükskõik kus arvuti taga sa oled.
Pixlr http://www.pixlr.com
Pixlr on üks populaarsemaid veebipõhiseid pilditöötlus- ja joonistusprogramme. Kes ei saa endale Photoshoppi lubada, see saab selle programmiga põhimõtteliselt kõik vajaliku tehtud. Pixlr on tasuta rakendus ning lubab salvestada pilte väga erinevatesse formaatidesse. Lisaks veel saab Pixlrit siduda erinevate veebiteenustega nagu nt Facebook, Google Picasa, Flickr. Kui see on teenusega seotud, siis saab otse Facebookist mingi pildi Pixlrisse laadida, seda seal töödelda ning siis Facebooki tagasi salvestada.
Vyew http://vyew.com
Vyew on Adobe Connect Pro alternatiiv, vabavaraline vahend, mis toetab videokonverentsi/veebiseminari pidamist kuni 10 inimesele. Seal on isegi pisut rohkem võimalusi kui Adobe Connect Pro’s – nt saab sinna otse lisada Youtube’i video akna, kalkulaatori, geomeetria joonistusvahendeid, kommentaare, mp3 mängija. Samuti saab jagada ekraane ja näeb ka üksteise hiirte liikumist ekraanil.
View miinus on aga see, et ta on aeglane ning kasutajal peab olema hea interneti kiirus. Kui interneti kiirus on 1 Mb või alla selle, siis ilmselt on seda rakendust üpris närvesööv kasutada.
Aviary audio editor http://www.aviary.com
Järjekordne alternatiiv Adobe Soundbooth’ile, mis sobib kasutamiseks neile, kes ei plaani väga peenelt heli töödelda. Väga lihtne programm, millega saab kergesti lõigata heli, lisada efekte, kleepida kokku erinevatest helidest audiojupp ja kasutada seda, kus iganes vaja. Heli salvestamiseks oma arvutisse peab looma aviary.com konto. Lisaks Aviary audio editorile pakub Aviary ka palju muid põnevaid vahendeid pilditöötluseks, vektorgraafikatöötluseks jm.