Haridustehnoloog soovitab
koostas admin · Published · Updated
Adobe Acrobat Connect Pro
Triin Marandi
Adobe Acrobat Connect Pro on veebikonverentsi või –seminari pidamise tarkvara, millega saab sünkroonselt läbi viia esitlusi, audio- ja videokonverentsi, jagada suvalises formaadis dokumente, programme ja oma ekraanil toimuvat, kasutada ühist valget tahvlit ning kõiki tegevusi videofailina salvestada. See on hea võimalus koosolekute ja seminaride pidamiseks ning enda videoloengute salvestamiseks. Loe edasi…
Selle tasuta kasutamise võimalus (õppe- või teadustöö eesmärkidel) on kõigil TÜ töötajatel ja üliõpilastel. Adobe Acrobat Connect Pro asub TÜ serveris aadressil http://kontakt.ut.ee. Küsimustega ja probleemidega võib pöörduda e-posti teel aadressile eope.@ut.ee. Kui soovite Adobe Acrobat Connect Pro seminariruumi esimest korda kasutada, peaksite pöörduma e-kirja teel kasutajatunnuse saamiseks vastava kontaktisiku poole. Seminariruumi saate endale broneerida veebivormi kaudu aadressil http://www.ttc.ee/~triin/seminariruum/seminariruumi_tellimine.php (vähemalt 1 tööpäev ette). Kõigi osapoolte arvutites peaks olema uuem veebilehitseja (vähemalt IE 5 või Mozilla Firefox 1.5 või Netscape Navigator 7.1), Adobe Flash Player 8 või uuem ning üsna kiire internetiühendus.
Kui teile on loodud seminariruum ja teid määratud selle haldajaks (host), näete pärast oma kasutajatunnuse ning parooliga sisenemist enda seminaride kalendrit (My Calendar) ning seminari põhiinfot (My Meetings). Klikkides URL-aadressil sisenete oma seminariruumi.
Seminariruumis saab viibida kolmes rollis: host, presenter ja participant. Uut seminariruumi luues määratakse ruumi tellija rolli host. Temal on maksimaalsed õigused – kasutada kõiki seminariruumi vahendeid ja muuta seadeid. Presenter on piiratud õigustega. Tema saab kasutada vaid seminariruumi vahendeid, kuid seadeid muuta ei saa. Küll saab aga presenter anda teistele õiguse kontrollida tema arvutit. Partcipant on tavaseadete puhul vaataja-kuulaja-rääkija rollis, kuid host saab talle seminari käigus õigusi juurde anda.
Presenteri õigustes (sisenege külalisena) saate seminariruumi võimalusi katsetada aadressil http://kontakt.ut.ee/katsetamine
Seminari läbiviijal on 3 põhivõimalust: Sharing, Discussion, Collaboration.
Sharing võimaldab kasutada audioloengut, jututuba, märkmeid, failide, ekraanil toimuva või valge tahvli jagamist. Discussion võimaldab audio- ja videoülekannet, jututuba, küsitlust ning märkmeid. Collaboration võimaldab lisaks Sharing võimalustele veel videoülekannet, õppijatele faile allalaadimiseks saata. Lisaks saab iga läbiviija komplekteerida oma seminariruumi just talle vajalike vahenditega.
Suurema rühma saab jaotada ühes seminariruumis mitmeks väiksemaks (Breakouts), kusjuures igal rühmal on kasutada oma privaatne seminariruum.
Pärast seminari lõppu saab seminariruumi teiste jaoks sulgeda ning järgmisel korral sama seminariruumi edasi kasutada (jättes kõik lisatu-tehtu-näidatu alles) või saab seminariruumi tühjendada ja järgmisel korral täiesti nullist.
Õppijad võivad seminariruumi siseneda külalisena (Enter as a Guest) sisestades enda nime. Nad saavad tavaseadete puhul kasutada audioülekannet ning jututuba, kuulata ja vaadata ettekannet, vastata küsitlusele. Kui seminari läbiviija on seminariruumist lahkunud, kuid seminar pole ametlikult lõpetatud, saavad õppijad teiste ruumis viibivate õppijatega veel 15 minutit suhelda ja materjale kasutada, seejärel eemaldatakse nad seminariruumist.
Animeeritud juhendid (ingliskeelsed) põhivõimaluste kohta on aadressil http://www.adobe.com/support/documentation/en/acrobatconnectpro/quick_start/index.html
Open Journal System (OJS)
Jaagup Saare
Open Journal System (OJS) on rakendus veebipõhiste ajakirjade haldamiseks ning publitseerimiseks. Kui teil on vaja näiteks koostada artiklite kogumikku või organiseerida konverentsi osalejate kaastööde kogumine, siis OJS on teile kindlasti abiks. Loe edasi…
OJS võimaldab:
- koostada ise veebipõhiseid ajakirju, ajakirjade erinevaid numbreid
- seadistada ajakirjade väljanägemist, lugemisvõimalusi (nt. ajalisi ja rollide piiranguid)
- lisada meelepärased päised ja jalused ning navigeerimisribasid
- lihtsustada koostööd autorite, toimetajate ja arvustajate vahel läbi automaatse teavitamissüsteemi
- luua arvustuse vorme ajakirja esitatud kaastööde hindamiseks
- hallata kasutajarolle
Peamised rollid on:
- ajakirja administraator (Journal Manager) – administeerib kasutajate rolle, paneb paika ajakirja üldnõuded ning võib olla ise ka teistes rollides.
- toimetaja (Editor) – suhtleb autoritega, kontrollib ja toimetab autori poolt üles laetud faile, tegeleb numbri kokkupanemise ning avaldamisega. Tema määrab artiklitele arvustajad ning valib/loob neile arvustamiseks vajaliku vormi. Toimetaja näeb, millised artiklid on toimetamisel, arvustamisel või arhiivis.
- sektsiooni toimetaja (Section Editor) – ülesandeks hoida silma peal ajakirjadele vajaolevatel sektsioonidel, nt artiklid, arvustused, pildid jne. Koostöös toimetajaga määrab tema ajakirja koostamise nõuded ja protseduurid.
- küljendaja (Layout Editor) – ülesandeks on toimetatud tekst viia veebis avaldatavale kujule (html, pdf).
- autor (Author) – saab saata ajakirja oma töö (kirjalikud artiklid, pildid, joonised jm.)
Kõige lihtsamal toimetamisel läheb vaja vaid autori, toimetaja, arvustaja ning sektsiooni toimetaja rolli.
2009. aasta sügisest on seda süsteemi võimalik kasutada kõigil Tartu Ülikooli töötajatel. OJS-i kasutamiseks peab omama Tartu Ülikooli keskserveri kasutajatunnust, mis seotakse süsteemi vastava rolliga. Oma ajakirja loomiseks ning õiguste saamiseks tuleb pöörduda Heiki Epneri poole heiki.epner@ut.ee (Site Administrator). Süsteemi veebiaadress on http://ojs.utlib.ee/ojs/index.php/. Site Administrator saab luua ajakirju ning kõiki neid vastavalt vajadusele seadistada. Selleks tuleb talle edastada järgnev info:
- Üldine info ajakirja kohta: pealkiri, lühinimi, aadress, ISSN, DOI
- Tutvustav lause
- Peamine kontakt
- Tehnilise toe kontakt
Interaktiivne tahvel
Vivian Klimušev
Interaktiivne tahvel on tõhus abimees nii õppejõule kui õppijale. Ühelt poolt loob see uusi võimalusi õpetatava aine põnevaks käsitlemiseks ja teadmiste edastamiseks, teisalt võimaldab erinevate meelte rakendamine ka paremini materjali omandada. Loe edasi…
Eestis on laialdasemalt kasutusel kahte sorti tahvleid: SMART (http://www.smart.ee) ja Promethean (http://www.prometheanworld.com). Neist esimene on pikemat aega turul olnud ja seega jõudnud rohkem panustada ka eestikeelse kasutajatoe ja tarkvara arendamisse. Lisaks on veel veidi vähem levinud või siis funktsionaalsuse poolest tagasihoidlikumaid lahendusi nagu 3M, QOMO, Teamboard, Hitachi jt.
Erinevate firmade tahvlitega kaasneb ka erinev tarkvara, näiteks Smart tahvliga Smart Notebook, Prometheaniga Activstudio jt, mis siis vastavalt võivad ühilduda erinevate esitlusprogrammide, videokonverentsiprogrammide ja kõikvõimalike muude programmidega. Tahvlitega kaasnevad spetsiaalsed pliiatsid, mõnedel tahvlitel saab ka sõrmega funktsioone valida ja kirjutada. Kuna tahvlile kuvatavat ja sel toimuvat on võimalik salvestada, siis saab tudengeid säästa konspekteerimisest ning materjalid printida või internetti panna.
Suurtes auditooriumites saab tahvlil kuvatavat projektori abil näidata lisaks ka suurele ekraanile. Tahvleid on saadaval eraldi või koos integreeritud projektoritega, ka tahvlite paigaldamiseks on erinevaid võimalusi – on olemas seinakinnitustega või koos spetsiaalse mobiilse alusega.
Seni on interaktiivseid tahvleid rohkem kasutusel üldhariduskoolides, kuid ka kõrgkoolides, seal hulgas Tartu Ülikoolis, on mõned olemas, näiteks haridusteaduskonnas ja tehnoloogiainstituudis. Üks selline saab olema ka haridustehnoloogiakeskuses, Lossi 3-327. Kõik õppejõud, kes soovivad ennast kurssi viia võimalustega, mida interaktiivse tahvli kasutamine pakub, on meie keskusesse teretulnud. Oktoobris toimuvad ka tutvustavad seminarid ülikooli õppejõududele ja töötajatele. Kui ees on loeng vms, kus saab kasutada interaktiivset tahvlit, siis meie keskuses on võimalus teha ettevalmistustööd ja kätt harjutada. Õppejõududele võiks huvi pakkuda ka teema, kuidas kasutada interaktiivset tahvlit oma õppematerjalide ja näiteks e-kursuste ning õpiobjektide koostamisel ja teostamisel. Neile, kes arvavad, et interaktiivne tahvel kõlbab ainult „tilulilu“ jaoks, julgeme vastu vaielda. Õppimine võib vahva olla ka kõrgkoolis! Tore on, kui õppejõud on karismaatiline isiksus ja suudab õppijaid lummata, kuid isegi sellistele isiksustele kuluvad vahel tehnilised abivahendid ära – tänapäeva ei maksa ju eirata. Võtame siis interaktiivset tahvlit kui transpordivahendit teadmiste teel õppejõust tudengini.