Haridustehnoloog soovitab
Uued küsimusetüübid Moodle’is
Triin Marandi, elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskuse haridustehnoloog
Aprilli alguses lisandusid TÜ Moodle’isse kaks uut küsimusetüüpi: Lohista pildile ja Lohista teksti.
Esimesel juhul saab küsimusena esitada pildi, mille peale tuleb õppijal lohistada “lünkadesse” õiged elemendid: tekstid või pildid. Õppijale ei näidata, milline element konkreetselt oli õigesti lohistatud ja milline mitte – öeldakse vaid, mitu lünka oli õigesti täidetud. Kui sisestada küsimusele üldise tagasisidena õige vastus, saab õppija sellega enda vastust ise võrrelda.
Lohista teksti küsimuse näol on tegu lünktekstiga, kus etteantud sõnade hulgast tuleb õiged vastused õigetesse lünkadesse lohistada.
Pärast vastamist näeb õppija, milline lünk oli õigesti täidetud ja milline mitte.
Täpsemad juhised leiate Moodle’i juhendi vikist https://wiki.ut.ee/display/moodle/ 12. ja 13. küsimusetüübi alt.
ParticiPoll
Merlin Saulep, arvutiteaduse instituudi haridustehnoloog
ParticiPoll on tarkvara, mille abil saab lihtsalt tagasisidet koguda. ParticiPolli eeliseks selliste alternatiivide ees nagu Socrative ja Kahoot, on küsimuste lisamine otse PowerPoint slaididele. See tähendab, et õppejõud ei pea oma slaidiesitluse ajal avama mõnda teist programmi, et näha õppijate vastuseid. Selles osas on see tarkvara sarnane arvutiteaduse instituudis kasutusel oleva Turningpointi ja klikkerite süsteemiga.
ParticiPolli kasutamiseks tuleb luua kasutajakonto, millega saab kaasa unikaalse lingi, kus saab vastata küsimustele. ParticiPoll kujutab endast PowerPoint lisa, mis peale installimist on alati PowerPoint alamenüüs olemas. Antud hetkel on võimalik kasutada ParticiPolli vaid Windows operatsioonisüsteemidega. Tasuta versiooniga on võimalik lisada ja luua enda slaididele nii palju küsimusi, kui soovi on. ParticiPoll ühildub PowerPoint 2010 ja uuemate töölaua (desktop) versioonidega ja Office 365-ga. Installeerimiseks pole tingimata vaja administraatori õigusi: võimalik on ParticiPoll alla laadida ka PowerPoint macrona ning seejuures peab macrode kasutamine Powerpointis lubatud olema. Peale installeerimist pole tarvis teha muud, kui lisada küsimused enda slaididele ja asuda kasutama.
Hääletamiseks on vaja õppijatel teada unikaalset Interneti-aadressi, mis on kujul http://kasutajanimi.participoll.com. Eraldi mobiilirakendust hääletamiseks pole – tarvis on vaid veebilehitseja ja internetiühendusega seadet nagu mobiiltelefon või arvuti. Õppejõu arvutis peab olema internetiühendus ja PowerPoint slaide kasutades tuleb sisse logida oma ParticiPolli kasutajanime ja parooliga. Kui tuleb hääletusslaid, siis õppijad saavad etteantud aadressil vastata küsimusele.
Hääletussüsteemis on alati kuvatud antud hetkel PowerPointis aktiivsele slaidile lisatud küsimus ning vastused ilmuvad õppejõu slaidile vastamise hetkel. Seega pole tarvis küsitluse ja esitluse vahel vaadet vahetada. Esimesel korral kasutades tuleb kindlasti kontrollida, et kõik õppijad oleksid õigel hääletusaadressil, kuid korduval kasutamisel peaksid kõik selle kiirelt selgeks saama.
Programm on kättesaadav aadressilt http://www.participoll.com