Haridustehnoloog soovitab
1, 2, 3, 4, e-õppe materjalid riiulisse
Eveli Kadarik
haridustehnoloog
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
- Elektroonilised õppematerjalid (e-kursuste täistekstmaterjalid)
- Õpiobjektid (terviklikud interaktiivsed objektid, mis on enamasti sisupaketid ehk sisukorraga seotud veebilehestikud mingi teema iseseisvaks omandamiseks, aga ka animatsioonid)
- Õppevideod (viited UTTV-s olevatele avalikele õppevideotele, mille üleslaadimine toimub UTTV kaudu, juhend: http://www.ut.ee/sites/default/files/ut_files/UTTV.pdf)
Meil on hea meel kutsuda üles kõiki repositooriumis olevaid elektroonilisi materjale kasutama ja teatada, et 2012. a kevadsemestrist saavad TÜ töötajad ise enda e-õppe materjale kahte esimesse kollektsiooni üles laadida. Selleks tuleb teha neli lihtsat sammu:
- siseneda repositooriumi TÜ kasutajatunnusega,
- täita materjali/õpiobjekti metaandmed,
- lisada materjali/õpiobjekti fail või failid,
- suunata sissekanne ülevaatamisele.
Täpsema ekraanipiltidega juhise e-õppe materjalide üleslaadimiseks leiate http://www.ut.ee/sites/default/files/ut_files/dspace_juhend.pdf.
Paljud olemasolevad materjalid on loodud ESF programmide raames, kuna toetuse taotlemisel kehtib nõue, et valminud materjalid tehakse kõigile avalikult kättesaadavaks. Julgustame Teid repositooriumi oma materjale lisama ka siis, kui Teie e-kursuse või õpiobjekti väljatöötamist ESF programmist ei rahastata, sest repositoorium võimaldab Teil hoida enda materjale organiseeritult ja kindlas kohas ning avalikustada neid kindlate kasutustingimuste alusel. Kuna repositoorium on õpikeskkonna (moodle.ut.ee) täiendaja, siis on õpiobjektid mugavalt ka e-kursustega seotavad.
Tartu Ülikooli repositoorium (http://dspace.utlib.ee/dspace/) on elektrooniliste materjalide kogu, mis on mõeldud materjalide pikaajaliseks säilitamiseks ja avalikustamiseks. Repositoorium täieneb pidevalt ja sisaldab mitmesuguseid metaandmetega kirjeldatud materjale: teadus- ja üliõpilastöid, õpikuid, konverentside ettekandeid, fotosid, e-õppe materjale. Pikemalt saab repositooriumist lugeda meie ajakirja 2011. aasta sügisnumbrist http://www.etu.ut.ee/sugis-2011/dspace/
Tricider – keskkond veebipõhiseks ajurünnakuks
Triin Marandi
haridustehnoloog
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
Tricider (https://tricider.com/) on veebipõhine rakendus ajurünnaku läbiviimiseks ja parimate lahenduste/vastuste leidmiseks. Tricider’i põhivõimaluste kasutamiseks ei pea looma eraldi kasutajatunnust, kuid Facebook’i kaudu sisenedes saate kõik enda ajurünnakud mugavalt enda konto alla koondada. Koondlehe veebiaadress saadetakse Teie e-postiaadressile. Tricider’i kasutamiseks tuleb minna aadressile https://tricider.com/, sisestada enda küsimus või ajurünnaku teema ja klikkida Go.
Iga ajurünnaku teema või küsimuse jaoks luuakse automaatselt unikaalne veebiaadress, mida saab teistele jagada (nupp Share and Invite). Nupu kohal olevast lingist change deadline saab muuta ajurünnaku tähtaega. Kõik osalejad saavad pakkuda lahendusi ja vastuseid, neid kommenteerida ja argumenteerida (Add arguments), olemasolevate kommentaaridega nõustuda (käskujuline märk kommentaari järel) ja parima idee poolt hääletada (Vote). Kommentaare lisades on võimalik määrata, kas kommentaar on poolt (+) või vastu (-). Ühe idee poolt saab samast arvutist hääletada vaid üks kord.
Lisavõimalused (Your tricider cockpit):
- Te saate käivitada auhinnasüsteemi (Contest): märkida ära, milline auhind ootab nt kõige enam hääli saanud ideed, teie lemmikideed jne. Pärast tähtaja möödumist saadetakse Teie e-postiaadressile tulemuste kokkuvõte võitjate infoga.
- Seadete lehel (Settings) saate määrata osalejate õigusi ja muuta kujundust.
- Külastajate statistikat (Visitors) näeb vaid tasulises pluss-versioonis.
- Läbi sotsiaalvõrgustike saab kutsuda teisi enda ajurünnakus osalema või saata ajurünnaku veebiaadress e-kirjaga laiali (Invite others).
- Loodud ajurünnakut saab lisada enda veebilehele otselingina või embed-koodiga (Embed)
- Teil on võimalik muuta Teie ajurünnak kõigi jaoks avalikuks ja kasutatavaks (Make public).
Klikkerid
Mirjam Paales
haridustehnoloog
TÜ arvutiteaduse instituut
Klikkerite hinnad varieeruvad üsna suuresti, sõltudes nii soovitud klikkerite hulgast kui ka sellest, kas nendega kaasneb tasuta tarkvara või lühiajalised tasulised litsentsid. Näiteks 150 klikkeriga komplekti hind võib jääda vahemikku 7500 – 13000 eurot.
Üks selline klikkerite komplekt on olemas TÜ arvutiteaduste instituudis ja seda on mõnda aega kasutatud. Kui on soov klikkeritega tutvuda, nende kasutusvõimalusi testida, neid endale prooviks laenata, võtke ühendust instituudi haridustehnoloogiga. Kui klikkerid soovitud ajal instituudi tarbeks broneeritud ei ole, siis võime laenutamise tingimuste osas kokku leppida. Kui Teil on soov endale klikkereid soetada, siis on arvutiteaduse instituudi haridustehnoloog valmis Teile nõu andma.
Pixlr.com – mitte ainult pilditöötlus
Vivian Klimušev
veebidisainer
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
Pixlr´ist on meie ajakirjas varemgi juttu olnud (2011. a. sügisnumbris), eelkõige toreda pilditöötlustarkvara Pixlr Editor kontekstis, kuid veebilehelt http://pixlr.com leiame veel teisigi teenuseid: Pixlr Express, Pixlr-o-matic, Pixlr Grabber, Pixlr imm.io.
Alljärgnevalt neist kõigist mõne sõnaga:
Pixlr Expressi abil on võimalik teha lihtsamat pilditöötlust, lisada pildile efekte, filtreid ja raamistusi. Hea uudis on see, et sellest aastast on Pixlr Expressis olemas ka kleepsud (stickers) ja tekstitööriist. Viimane võimalus meeldib kindlasti õppejõududele, kes tahavad kiirelt ja mugavalt disainida oma e-kursusele pealkirju, lisada fotodele või joonistele tekste vms.
Pixlr-o-matic märksõnadeks on retro ja vintage ning tema peamine väärtus seisneb suure hulga efektide olemasolus. Ühele pildile saab lisada ühe efekti ja/või filtri ning raamistuse. Pixlr-o-matic on kasutatav otse veebis (versioonid on iOS (seega saab kasutada ka iPadis), Androidi ja Chrome jaoks), kuid seda saab ka alla laadida (võimalik Windowsis ja OSXis).
Pixlr Grabber on lisamoodul Firefoxile ja Chrome’ile, mille abil saab salvestada nähtava osa veebilehest, kogu aktiivse lehekülje või valida veebilehelt konkreetse ala ning seejärel kas…
- avada Pixlr Editoris
- salvestada desktopile
- kopeerida clipboardile
- jagada Imm.io abil teistega
Imm.io pakub kodu ehk pilve Teie piltidele, kui soovite neid kiiresti teistega jagada. Pilvele saab pildi vaid ühe klikiga, kuid seda hoitakse seal vaid teatud aja. Kui pilti pole 30 päeva jooksul vaadatud, siis see kustutatakse.
Esimesena mainitud Pixlr Editori kohta võiks öelda palju häid sõnu – kiire, tõhus, mitmekülgne ja seejuures tasuta! Photoshopi kasutamiskogemust omavatel inimestel on sellega väga lihtne sellega hakkama saada. Teistel võib võtta veidi aega kihtide-süsteemiga harjumine, kuid sellega kohanedes ja kihtide kasutamise võimalusiavardavat väärtust mõistes saab Teist kindlasti antud programmi veendunud pooldaja.