ISSN 2228-1932

Haridustehnoloog soovitab

Methopedia – õppemeetodite viki

Lehti Pilt, AV haridustehnoloogiakeskuse juhataja

methop malupulgadÕppejõudude õppemeetodite alaste teadmiste suurendamiseks töötati Lifelong Learning Program projekti „Community of Integrated Blended Learning in Europe” (COMBLE) raames välja kombineeritud õppes kasutatavate õppemeetodite viki nimega Methopedia. Methopedia on kättesaadav eesti, inglise, saksa, taani ja poola keeles.

Methopedia loomist koordineeris projekti juhtiv University of Applied Sciences Wildau Saksamaalt. Methopedia asub aadressil http://methopedia.eu. Methopedia sihtrühmaks on õppejõud, koolitajad, koolituste korraldajad ning üliõpilased.

Methopedias saab kirjeldada, kuidas on võimalik erinevaid õppemeetodeid kasutada auditoorses õppes ja e-õppes. Tegemist on vikiga – kõik registreeritud kasutajad saavad Methopedias olemasolevaid meetodite kirjeldusi täiendada ning sinna uusi meetodite kirjeldusi lisada.

Eestikeelne Methopedia sisaldab hetkel 66 õppemeetodi kirjeldust. Kasutajal on võimalik enda vajadustele vastavaid õppemeetodeid otsida (näiteks saab otsida, millised õppemeetodid sobivad kasutamiseks ülikooli kontekstis veebipõhiseks rühmatööks õppeprotsessi põhifaasis). Methopedia’s on kirjeldatud selliseid meetodeid nagu näiteks tuline tool, ideede karussell, tiritamm, mälutehnika jpt.

Vabavaralised pilditöötlusprogrammid

Vivian Klimušev, veebidisainer

photoscape ja picnikFotode ja piltidega tegelevad tänapäeval mingil tasemel peaaegu kõik inimesed ja kindlasti on ka paljudel ette tulnud probleem, et mõnda pilti tuleks lõigata, kohendada jne jne. Loomulikult on selliste toimingute teostamiseks vaja vastavat tarkvara. Fototöötlustarkvaradest on vaieldamatu liider Adobe Photoshop, mis on professionaalidele asendamatu tööriist, kuid tavakasutajale siiski üsna kallis soetada. Ärge heitke meelt, kui te ei  jaksa endale muretseda Photoshopi. On ka tasuta alternatiive, mis rahuldavad tavakasutaja vajadusi. Siinkohal tutvustame kahte vabavaralist pilditöötlusprogrammi, need on Picnik ja Photoscape.

Picnik on äärmiselt kasutajasõbralik veebilehitsejapõhine fototöötlustarkvara. Picniku kasutamiseks ei pea end isegi kasutajaks registreerima, lähete leheküljele www.picnik.com, laete oma fotod üles ja võitegi kohe tööle asuda!

Kui pildil on horisont viltu või te pole rahul valgustusega, siis Picnikus saab seda muuta, nagu ka pildi kadreeringut, suurust, värve ja teravust. Teie punasilmseks muutunud sõbrad ja tuttavad saavad väga lihtsalt tagasi oma normaalse väljanägemise. Kui eesmärgiks pole aga normaalne, vaid midagi erilist, siis võib muidugi kasutada igasuguseid effekte.

Piltidele saab lisada ka raamistuse ja kui soovite oma foto(de)st teha postkaardi, siis pakub Picnik välja väga palju  aluseid/raame, mida saate oma fotodega kombineerides näiteks erinevate tähtpäevade puhuks õnnitluskaartide valmistamisel kasutada (otsige Fancy Collage alt). Muidugi saab lisada tekste ja kleebiseid, viimaste seas siis näiteks jutumulle, teksti aluseks sobivaid geomeetrilisi kujundeid või vajalikke sümboleid.

picnikust

Kui soovite veel enamat, siis võite ~25$ eest aastas kasutada Picniku tasulist versiooni – Picnik Premium. Premium võimaldab korraga üles laadida kuni 100 fotot, kasutamiseks on rohkem effekte, rohkem fonte ja “kleebiseid”. Kasutajamugavust lisab ka võimalus suurendada oma tööala täisekraanile.

Picnik toimib väga hästi koos Flickr, Picasa, Facebook ja teiste rakendustega.

Videot Ingrid Maadvere koolitusest teemal “Pilditöötlus keskkonnas Picnik” saab vaadata: http://tiigrihypeharidustehnoloog.blogspot.com/2008/09/koolielu-koolitus-pildittlus.html

Photoscape esindab programme, mis tuleb alla laadida ja oma arvutisse installeerida.

http://www.photoscape.org/ps/main/download.php

See protseduur pole vaevarikas ja varsti olete antud programmi õnnelik omanik. Kuidas selle programmiga edasi toimetada, saate teada Andrus Andersoni abil E-õppe uudiskirjast:

http://portaal.e-uni.ee/uudiskiri/tooleht/pilditootlus-photoscape-editoriga

Photoscape’ga saab samuti muuta näiteks pildi teravust, kontrasti, korrigeerida värve ja muuta pildi suurust. Suurust saab muuta ka tervel kaustatäiel piltidel korraga, mis võimaldab meil tõhusalt aega kokku hoida. Muidugi saab piltidele lisada erinevaid raame, mida on Photoscape’i valikus suur hulk, saab mitut fotot kokku kombineerida ja ühte mitmeks tükeldada – valikuid ja võimalusi on palju. Tuleb ainult aega võtta ja see aeg on kindlasti toredasti veedetud!

PDF-portfooliod Adobe Acrobat 9 Pro-ga

Vivian Klimušev, veebidisainer, veebidisainer

acrobat pro

Kui soovite oma õppematerjale koondada ja neid kompaktsel kujul esitada, siis heaks mooduseks seda teha on programmi Adobe Acrobat 9 Pro uue võimaluse näol – PDF-portfooliona.

Ühte portfooliosse saab koondada erinevat formaati faile, olgu need siis audio-, video-, pildi- või tekstifailid. Muidugi on eriti mugav kasutada PDF-faile. Failide paigutust saab valida valmis lahenduste hulgast, kujundamiseks saab kasutada etteantud värviskeeme või siis leida oma originaalne lahendus. Faile saab lisada üksikult või ka kataloogide kaupa. Audiofaile on soovitav lisada mp3-na ja videofaile flv-na, sest siis pole kasutajal probleemi, kas tal on vastav mängija oma arvutis olemas – nendes formaatides läheb kasutusse juba PDF-portfooliosse integreeritud mängija. Sisufailidele saab lisada kirjeldusi vm tekste. Portfooliole võib lisada esilehe jne. Ühte näidet Adobe Acrobatiga tehtud portfooliost haridustehnoloogiakeskuses tehtud töödega võite näha http://www.ut.ee/et/oppimine/e-ope/teenused/naited (vt Portfoolio näidetega).

Kellel veel pole Adobe Acrobati, siis ülikooli töötajatel on see võimalik soetada soodushinnaga. Huvilistel palun võtta ühendust Riina Reinumägiga IT osakonnast, riina@ut.ee, tel.737 5442